Уставот е јасен – член на Владата може да поднесе оставка, но пред премиерот

Во време на национална тага и целосна мобилизација на институциите за расветлување на случајот, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да профитираат на сметка на трагедијата, истакна на прес-конференција, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Таа истакна дека недозволивата политизација на трагедијата ги покажала политиканството и непознавањето на Уставот и законите од страна на Мицкоски.

„Уставот на државата е јасен, член на Владата може да поднесе оставка, но пред премиерот. Претседателот на Владата може да предложи разрешување член на Владата, а за предлогот за разрешување Собранието одлучува на наредната седница (член 94, Устав). Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се однесуваат неодговорно, сето тоа е доказ за очајот во кој е западнат Христијан Мицкоски. Заврши времето кога политиката доминира над правото“, рече Кузеска.

Таа исто така наведе дека има истрага што ја водат надлежни органи и една таква истрага – темелна, независна и професионална, ќе ги даде сите одговори.

„ВМРО-ДПМНЕ нема никакво право да се повикува на морал, а уште помалку, пак, има образ да го оценува работењето на Венко Филипче, што го саботира во секоја можна пригода. Тоа е партијата што во Собранието ја блокира изградбата на нов клинички центар, која ја саботира борбата против Ковид 19, ги поткопува мерките за заштита на здравјето, поддржува антиваксерски протести. Ова се само некои од причините поради кои раководството на оваа партија треба да се воздржи од користење зборови како етика и одговорност и, конечно, треба да научат право, што се Устав и закон, и најважното, да ги почитуваат“, додаде Кузеска.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде