Дали по третата доза ќе се постигне доживотен имунитет?

Третата засилувачка доза на вакцина против коронавирус најверојатно ќе трае со години, се надеваат научниците.

Тие објаснуваат дека кога вакцината ќе донесе уште една рунда антиген во телото, ќе ги активира мемориските Б-клетки и ќе им овозможи да произведат подобрени, поквалитетни антитела.

Некои американски научници се убедени дека имунитетот по третата доза на вакцината против коронавирус ќе трае со години и тие се убедени дека третата засилувачка доза би можела да биде последна во борбата против оваа чума.

Експертите веруваат дека подолг интервал помеѓу давање на втората и третата доза, од шест до осум месеци, може да обезбеди посилен и долготраен имунитет.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде