Македонската кошаркарска федерација ги мина мундијалските претквалификации

Македонската кошаркарска репрезентација се одмазди на Швајцарија со 67:61 победа за да се пласираат во квалификациите за Светскиот куп во 2023. 

Тимот на селекторот Драган Бајиќ загуби во првото коло од Швајцарците, но по победата над Словачка, обезбеди едно од двете места кои водат во квалификациите пред вториот меч со Словаците. 

Македонските кошаркари имаа одличен старт, поведувајќи со 12:4, пред Швајцарците да се вратат во игра и да намалат на 17:20, пред на полувреме да се отиде со нова висока предност од 39:26. 

И во второто полувреме, нашите кошаркари ја заддржуваа предноста, и иако Швајцарците се доближија на пет поени разлика, со тројките на Крстевски и Мекиќ ја осигуравме победата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде